U prvom periodu provedbe projekta TalentMagnet, započeo je rad na dva radna paketa – RP T1 Metodologija i planiranje te RP T2 TalentMagnet – izrada alata za privlačenje talenata. Pružatelji usluga znanja i voditelji radnih paketa održali su nekoliko online sastanaka da usklade, diskutiraju i pojasne povezane zadatke, odgovornosti i njihovu podjelu. Voditelji radnih paketa su pripremili radni plan i za RP T1 i RP T2.
Razrada Osnovne studije (D.T1.1.1) započela je sa prikupljanjem relevantnih istraživanja, studija i znanstvenih publikacija na razini konzorcija. Štoviše, kapitalizcija prijašnjih DTP projekata (EDU-LAB, ATTRACTIVE DANUBE i YOUMIG) je osigurana od strane onih partnera koji su sudjelovali u njihovoj implementaciji. Nacrt verzije Osnovne studije je pripremljena od strane partnera EFE.
CEP, kao odgovorni partner za primarno istraživanje – anketa vezana na ciljne skupine (D.T1.1.2) – pripremio je upitnike koji su obuhvaćali teme obrazovanja, stambenih pitanja, tržišta rada i kvalitete života. Upitnici su se koristili u gradovima partnerima kao alati za mapiranje relevantnih dionika, identificiranje specifičnih potreba za poboljšanje relevantnih pravnih regulacija i identificiranje trenutnog stanja – kao što su politike, prioriteti i planovi. Analiza prikupljenih informacija je pripremljena od strane CEP-a uzimajući u obzir profesionalne komentare partnera, kao i pružatelja usluga znanja.
Kao dio analize stanja na razini partnera (D.T1.1.3) izrađeni su upitnici od strane partnera IOS (uz doprinos svih projektnih partnera) za sektor gospodarstva, te za mlađu populaciju (osobe između 18 i 35 godina). Gradovi partneri koristili su ove upitnike za mapiranje specifičnih potreba gradova / regija i istraživanje sektora pogođenim ’odljevom mozgova’. Nadalje, aktivnost je uključivala i analizu stanja na lokalnoj razini partnera, s pilotnim aktivnostima u sljedećim područjima: demografija i društvo, ekonomija i tržište rada, obrazovanje i indikatori kvalitete života.
Rad na katalogu primjera dobre prakse (D.T1.1.4) počeo je stvaranjem nacrta strukture i obrazaca za prikupljanje primjera dobrih praksi, a pripremio ih je partner DEX u suradnji sa EMFIE. Vanjski stručnjak je pripremio studiju koja predstavlja ključne termine, međunarodne dobre prakse, povezana istraživanja, kao i projekte financirane EU sredstvima.
Pripremni rad na RP T2 je također započet – nacrt Vodiča za uspostavu i provođenje Kluba lokalnih talenata (D.T2.1.2), a razvijen je od strane partnera NYMVH uzimajući u obzir komentare partnera.
Isto tako, dostupna je i projektna knjižnica na stranici http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/talentmagnet/outputs
Project facebook: https://www.facebook.com/TalentMagnetProject/
Project website link: https://www.interreg-danube.eu/talentmagnet
TalentMagnet je sufinanciran od strane fondova Europske Unije (ERDF, IPA, ENI)