Nove kamatne stope HBOR-ovih kredita od 01.08.2021.
HBOR je poslovnim subjektima koji ostvaruju najmanje 10 posto prihoda od izvoza omogućio odobrenje kredita za obrtna sredstva na rok otplate do 3 godine uz kamatnu stopu 0,8 posto bez naknade za obradu zahtjeva i rezervaciju sredstava.
U cilju poticanja ulaganja JLP(R)S-ova, ustanova i agencija u njihovom većinskom vlasništvu s potpomognutih područja HBOR je snizio kamatne stope na 1,1%, a za one s ostalih područja na 1,2%. Za izravno kreditiranje projekata sufinanciranih sredstvima EU fondova kamatna stopa snižena je na 1,2%.
Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) je s Europskim investicijskim fondom (EIF) i SID bankom, slovenskom izvoznom i razvojnom bankom, potpisala ugovor kojim je uspostavljena prva regionalna platforma za pokretanje fonda za financiranje komercijalizacije inovativnih tehnoloških i znanstvenih rješenja hrvatskih i slovenskih sveučilišta, istraživačkih instituta i centara vrijednosti najmanje 40 milijuna eura.
- OBRTNA SREDSTVA ZA IZVOZNIKE PO KAMATNOJ STOPI 0,8% NA ROK DO 3 GODINE
U cilju osiguranja snažnije podrške izvoznicima putem povoljnijih uvjeta kreditiranja, prvenstveno tekućeg poslovanja te financiranja podmirenja kratkoročnih obveza, HBOR je uveo nove pogodnosti po programu kreditiranja „Obrtna sredstva“.
Izvoznici, koji su po ovom programu definirani kao poslovni subjekti koji su ostvarili najmanje 10% prihoda od izvoza u posljednjoj godini za koju su dostupna financijska izvješća, od sada mogu financirati svoja obrtna sredstva po kamatnoj stopi od 0,8% na rok otplate do 3 godine bez naknade za obradu zahtjeva i rezervaciju sredstava. Izravno kreditiranje izvoznika omogućeno je za iznose 10 milijuna kuna ili više, a za niže iznose kredita izvoznici mogu podnijeti zahtjev za kreditiranje po istim uvjetima putem 11 poslovnih banaka.
Za ostale subjekte i dalje su na snazi postojeći uvjeti ovog programa – kreditiranje uz kamatnu stopu od 2% godišnje za rok otplate do 1 godine, odnosno 3,5% za rok otplate do 6 godina. Krediti se odobravaju putem poslovnih banaka, a zahtjev za kredit u iznosu višem od 37 milijuna kuna može se podnijeti i izravno HBOR-u.
- KREDITIRANJE PROJEKATA JAVNOG SEKTORA UZ KAMATNE STOPE OD 1,1%
U cilju poticanja ulaganja JLP(R)S-ova, ustanova i agencija u njihovom većinskom vlasništvu te poticanja korištenja dostupnih sredstava EU fondova, HBOR je snizio kamatne stope po programima „Investicije javnog sektora“ i „EU projekti“.
Po programu „Investicije javnog sektora“ HBOR od sada JLP(R)S-ove, ustanove i agencije u njihovom većinskom vlasništvu s potpomognutih područja izravno kreditira uz godišnju kamatnu stopu od 1,1%, a one s ostalih područja uz 1,2% umjesto dosadašnjih 1,75, odnosno 2%. Kamatna stopa od 1% i odobrenje kredita bez ikakvih naknada za obradu zahtjeva ili izmjenu uvjeta kredita za ulaganje u oporavak od posljedica potresa i gospodarski razvitak Sisačko-moslavačke županije i dalje je na snazi.
Po programu „EU projekti“ kamatna stopa za izravno kreditiranje projekata JLP(R)S-ova, ustanova i agencija u njihovom većinskom vlasništvu snižena je na 1,2% s postojećih 1,7%, odnosno 1,9% za kredite s rokom otplate dužim od 10 godina.
Po oba programa za JLP(R)S-ove, ustanove i agencije u njihovom vlasništvu naknada za obradu zahtjeva snižena je na 0,2% te se ne naplaćuje naknada za rezervaciju sredstava.
- UZ PODRŠKU HBOR-A POKREĆE SE PRVI REGIONALNI FOND ZA SPAJANJE ZNANOSTI I BIZNISA U EU
Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) sklopila je s Europskim investicijskim fondom (EIF) i SID bankom, slovenskom izvoznom i razvojnom bankom, ugovor kojim je uspostavljena prva regionalna platforma za pokretanje fonda za financiranje komercijalizacije inovativnih tehnoloških i znanstvenih rješenja hrvatskih i slovenskih sveučilišta, istraživačkih instituta i centara.
Izvršni direktor EIF-a Alain Godard, predsjednik Uprave SID banke Sibil Svilan, predsjednica Uprave HBOR-a Tamara Perko i član Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo, potpisali su u Ljubljani ugovor o osnivanju regionalne platforme za transfer tehnologija (Central East European Technology Transfer – CEETT) sa sveučilišta, istraživačkih instituta i centara u gospodarstvo vrijedne najmanje 40 milijuna eura.
Sredstva ove platforme, koju financiraju HBOR i SID banka svaki s iznosom od 10 milijuna eura te EIF s 20 milijuna eura, bit će uložena u osnivanje regionalnog fonda za transfer tehnologija, odnosno fonda rizičnog kapitala koji će financirati istraživačke projekte, razvoj tehnologija i intelektualnog vlasništva s potencijalnom visokom komercijalnom vrijednošću za gospodarstvo. Moći će se financirati projekti koje razvijaju hrvatska ili slovenska sveučilišta, istraživački instituti i centri, a koji su u fazi „Dokaza o konceptu“ (eng. Proof of Concept) te su im potrebna financijska sredstva za procjenu izvedivosti koncepta i prenošenje rezultata istraživanja u postupak komercijalizacije. U projekte hrvatskih znanstvenih ustanova iz ovog će fonda biti uloženo najmanje 15 milijuna eura.
Prema analizi EIF-a, procjenjuje se da će u sljedećih 5 godina sveučilišta i istraživački instituti u Sloveniji i Hrvatskoj prijaviti više od 350 patenata i 100 spin-off tvrtki koje bi se mogle financirati putem fonda za transfer tehnologija.
„Hrvatska ne zaostaje u razvoju patenata i novih rješenja, ali zaostaje u njihovoj primjeni u gospodarstvu. Naime, hrvatskom kao i slovenskom tržištu nedostaje karika u financiranju zbog koje mnogi vrijedni patenti i tehnološka rješenja nikada ne dožive svoju komercijalizaciju. Naša je uloga, kao razvojne banke, nadomjestiti ovaj nedostatak te omogućiti čvrstu vezu znanosti i poduzetništva. Time ćemo potaknuti ne samo komercijalizaciju postignuća naših znanstvenih institucija, već i rast našeg gospodarstva na temelju primjene novih i inovativnih rješenja visoke dodane vrijednosti“, izjavila je ovom prilikom Tamara Perko, predsjednica Uprave HBOR-a.
EIF će provesti natječaj za odabir društva za upravljanje fondom za transfer tehnologija koji će biti otvoren do listopada ove godine, a odabir će se dovršiti u prvoj polovici 2022. nakon čega će fond započeti s radom i prvim ulaganjima.
Osnivanje ovog fonda nastavak je aktivnosti HBOR-a na razvijanju tržišta ulaganja u kapital. U suradnji s EIF-om HBOR je u zadnje dvije godine pokrenuo osnivanje četiri fonda, jednog za startupove i tri za poduzeća u zrelijoj fazi, čija se ukupna veličina očekuje da će doseći iznos od gotovo 300 milijuna eura.
Informiranje se provodi u okviru projekta TUTOR – rasT podUzeTništva krOz infoRmiranje kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Razvojne agencije Sjever – DAN d.o.o.