Pučkom otvorenom učilištu Varaždin je u kolovozu 2018. godine odobren projekt u okviru programa “Europa za građane”, Mjera 2.1. Bratimljenje gradova, pod nazivom “Promoting Social ENTREpreneurship in EUropean communities (ENTRE-EU)” (Promocija socijalnog poduzetništva u europskim zajednicama). Koordinator projekta je POU Varaždin, dok su projektni partneri Ljudska univerza Ormož iz Slovenije i Razvojna agencija Sjever-Dan d.o.o. iz Varaždina.
Početak projekta je 20.08.2018. a završetak 20.04.2019. godine, a ukupna vrijednost projekta 5.040,00 eura. U fokusu projekta su obrazovanje, zapošljavanje i civilno društvo te promicanje socijalnog poduzetništva / tvrtke u cilju udruživanja građana, promicanja vrijednosti Europske unije (stvaranja interkulturalnog dijaloga, solidarnosti, volontiranja) i rješavanja problema na regionalnoj razini. Fokus grupu čine građani uključujući mlade, učenike srednjih škola i studente, te predstavnike organizacija civilnoga društva, mala i srednja poduzeća i gradove. U zemljama uključenima u projekt (Hrvatska, Slovenija) građani nisu svjesni planova i vrijednosti politike EU; na koji način oni doprinose zapošljavanju i jačanju civilnoga društva te kako poduzeti radnje za unaprjeđenje života u zajednici.
Socijalno poduzetništvo je koncept koji se promovira u Agendi za nove vještine i radna mjesta (Agenda for new skills and jobs) te se koristi u cijeloj EU. On učinkovito okuplja građane u rješavanju regionalnih pitanja, stvara pozitivne promjene i potiče održivost. U Hrvatskoj i Sloveniji je ovaj koncept u početnoj fazi, a građani nisu svjesni kako funkcionira. Za projektne partnere socijalno poduzetništvo predstavlja poticaj za razvoj novih vještina i otvaranje radnih mjesta, dok je ujedno i način stvaranja pozitivnih promjena koje pogoduju građanima. Suklado tome, ciljevi projekta sastoje se u povećanje uključivanja građana u lokalne i europske inicijative koje promiču socijalno poduzetništvo i unaprjeđenje suradnje između gradova u razvoju aktivnosti koje regionalno potiču socijalno poduzetništvo.
Kako bi se postigli ciljevi, projekt se organizira kao trodnevni događaj (za 140 sudionika) s 2 radionice, panel diskusijom, konferencijom za medije, prezentacijama najboljih praksi i europskim kvizom (pilot). Kroz grupni rad, primjere, učenje temeljeno na scenarijima i druge aktivnosti, građani će stvoriti nove veze i akcije: socijalno poduzetništvo (ishodi). Seminari i sastanci projektnih partnera prije održavanja događaja osigurat će uključivanje inicijativa građana, dok će se aktivnosti organizirati prema potrebama zainteresiranih strana. Na temelju rezultata, partneri će analizirati rezultate događaja i stvoriti Memorandum o razumijevanju (MoU): dugoročnu suradnju u području obrazovanja, zapošljavanja, civilnog društva i društvenog poduzetništva.
Unaprjeđenje web stranice sufinancirano je sredstvima iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj koji se objavljuje na Internet stranici isključiva je odgovornost Razvojna agencija Sjever – DAN d.o.o. |