3. poziv na dostavu projektnih prijedloga o razvoju poslovanja i inovacijama
Norveški program bespovratnih sredstava za poslovni razvoj i inovacije u Hrvatskoj pokreće svoj treći i posljednji poziv na dostavu projektnih prijedloga. Pozivom će se financirati rast poslovanja i širenje aktivnosti u hrvatskim tvrtkama kao i suradnja s Norveškom. Dostupna je i podrška za putovanja kako bi se uspostavila partnerstva.
Rok
četvrtak, 31. siječnja 2023., 14:00 (po hrvatskom vremenu).
Projektne aktivnosti moraju biti dovršene najkasnije do 30. travnja 2024.
Dostupna financijska sredstva
Ukupni proračun od 6.045.512 eura
Pojedinačna shema projekta:5.045.512 eura
Program malih bespovratnih sredstava za MSP-ove:1.000.000 eura
Područja podrške
Tim će se pozivima podupirati projekti u dvama fokus-područjima:
Inovacije zelene industrije
Plavi rast
Inovacije zelene industrije
Inovacije zelene industrije mogu podržati ekologizaciju prerađivačke i proizvodne industrije. Može podržati ulaganja u zelenije tehnologije kako bi se povećali proizvodni kapaciteti, diversificirali proizvodi ili usluge ili doprinijelo temeljnoj promjeni proizvodnog procesa hrvatske tvrtke (automatizacija/digitalizacija/robotizacija) kako bi proces bio zeleniji i učinkovitiji.
Plavi rast
Plavi rast može poduprijeti održivi rast u pomorskom i pomorskom sektoru općenito. Mora, oceani, rijeke, jezera i otoci predstavljaju resurse za inovacije i gospodarski rast. Primjer projekata uključuje razvoj proizvoda/rješenja za plavu energiju, razvoj rješenja povezanih s morskim otpadom i otpadom, razvoj ili ulaganja u pomorske strukture, razvoj ili ulaganja u plavu biotehnologiju i još mnogo toga.
Tko se može prijaviti?
Prihvatljivi prijavitelji: MSP-ovi i velika poduzeća, s manje od 25% javnog vlasništva, registrirani kao pravna poduzeća u Hrvatskoj.
Prihvatljivi partneri: svaka privatna ili javna osoba, komercijalna ili nekomercijalna, osnovana kao pravna osoba u Norveškoj ili Hrvatskoj.
Prilika za bilateralno partnerstvo projekta
Potiču se projekti koji uključuju norveške partnere.
Prihvatljivi partneri su bilo koji privatni ili javni subjekt, komercijalni ili nekomercijalni, osnovan kao pravna osoba u Norveškoj ili Hrvatskoj.
Program nudi bespovratna sredstva za putovanja za jačanje suradnje i poslovnih partnerstava:25/01/21: Potpore za putovanja – Hrvatska (innovasjonnorge.no)
Partneri bi trebali biti aktivno uključeni u provedbu projekta i učinkovito doprinositi njoj. Doprinos partnera trebao bi biti potreban za postizanje uspješnog rezultata projekta i mora ga zatražiti podnositelj zahtjeva. Doprinos također treba prilagoditi projektu, a ne nešto što se može kupiti “s police” od nekoliko dobavljača ili konzultanata.
Napominjemo da model projektnog partnerstva nije onakav na koji biste mogli biti navikli iz programa EU-a kao što je Obzor 2020. U Programu poslovnog razvoja i inovacija u Hrvatskoj glavni fokus je razvoj prijavitelja poduzeća iz Hrvatske. Podnositelji zahtjeva moraju biti glavni korisnik rezultata projekta (za više informacija vidi često postavljana pitanja).
Primjer investicijskog projekta
Dijeljenje najboljih praksi i doprinos stručnim znanjem/kompetencijama/znanjem, iz sličnog poduzeća/djelatnosti u Norveškoj. To je obično mali dio projekta.
Prijavitelj (hrvatska tvrtka) mora biti spreman sufinancirati taj dodatni trošak, što najvjerojatnije i hoće, ako ga vide kao dodanu vrijednost projektu.
Primjer u projektu istraživanja i razvoja
Partner bi mogao doprinijeti ugovornim istraživanjima (prodati i fakturirati svoje usluge) hrvatskom podnositelju zahtjeva. Hrvatski podnositelj zahtjeva mora pokriti sufinanciranje za taj dodatni trošak.
Partner bi mogao razviti proizvod/rješenje zajedno s hrvatskim podnositeljem zahtjeva. U tom slučaju dijele rezultat projekta/prava intelektualnog vlasništva, a u tom slučaju norveški partner mora pokriti sufinanciranje svojih troškova iz vlastitih sredstava. Međutim, vrlo je važno da je hrvatska tvrtka i dalje vlasnik projekta i glavni korisnik rezultata projekta.
Stopa bespovratnih sredstava i državne potpore
Ovaj program nema fiksnu stopu bespovratnih sredstava. Financijski doprinos odredit će se od slučaja do slučaja, uzimajući u obzir sve relevantne čimbenike.
Inovacije Norveška koristit će Uredbu o općem skupnom izuzeću (GBER) kao pravnu osnovu za izračun prihvatljivih troškova i stopa bespovratnih sredstava.
U pravilu, malo ili srednje poduzeće (MSP) u Hrvatskoj moglo bi dobiti oko 45-70 posto ukupnog odobrenog proračuna projekta za investicijski projekt u bespovratna sredstva, odnosno stopu bespovratnih sredstava od 45-70%. Iznos bespovratnih sredstava mogao bi biti u rasponu od 50.000 eura do 1,5 milijuna eura, ovisno o veličini tvrtke i vrsti projekta. Velike tvrtke također se mogu prijaviti, ali će dobiti nižu stopu bespovratnih sredstava.
31.01.2023.: Hrvatska, 3. poziv na dostavu projektnih prijedloga o razvoju poslovanja i inovacijama (innovasjonnorge.no)
Unaprjeđenje web stranice sufinancirano je sredstvima iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj koji se objavljuje na Internet stranici isključiva je odgovornost Razvojna agencija Sjever – DAN d.o.o. |